Ballı simitler dışında bir tarif yok henüz Mutfak 79’da ama ilerleyen zamanlarda yeni yeni tarifler olacak. Zaman zaman bu tariflerin malzemeleri arasında vanilya özüne rastlayacaksınız. Vanilya özü, vanilya çubuklarının alkolün içinde bekletilmesiyle elde edilen ve tatlılarda vanilya kokusuna sahip olmak için kullanılan bir sıvı. Yurtdışında vanilla extract adı altında satılıyor. Ancak Türkiye’de vanilya özü bulabileceğiniz çok az yer var. Olmasın dert değil. Vanilya Özünü evde yapmak çok kolay.

Ev yapımı vanilya özü için ihtiyacınız olanlar sadece 3 tane vanilya çubuğu ve 1 bardak votka.

Daha da kolayı var, markete gider alırım diye düşünebilirsiniz. Ancak marketlerden aldığımız beyaz toz şeklinde küçük paketlerde satılan madde aslında vanilya değil vanilin. Vanilya doğal bir madde iken vanilin kimyasal yollarla elde edilen sentetik bir maddedir. Doğalına sahip olma imkanı varken yapay bir maddeyi kullanmayın derim.

Ortadan boylamasına ikiye ayırdığınız vanilya çubuklarını bir şişenin ya da kavanozun (ben yukarıda  gördüğünüz şişeyi kullandım) için yerleştirip üzerine bir bardak votka koyuyorsunuz. Şişenin ağzını sıkıca kapattıktan ve şişeyi çalkaladıktan sonra güneş almayan, karanlık ve serin bir yerde 8 hafta bekletiyorsunuz. Bu 2 aylık süre içinde de şişeyi haftada 1-2 kez çalkalamaya devam ediyorsunuz  ve bu sürenin sonunda vanilya özünüz hazır oluyor.

Şişe içindeki sıvının renginin zamanla giderek koyulaştığını göreceksiniz.

Ayrıca Vanilya özünü kullanmaya başladıktan sonra azaldıkça üzerine votka ekleyerek uzun zaman bitmeyecek bir vanilya özüne sahip olabilirsiniz. Votka eklemesi yaptıktan sonra şişeyi çalkalamayı unutmayın.

Ben vanilya özünü hazırlarken votka kullandım ancak votka yerine rom kullanarak da yapabilirsiniz.

Vanilya kokusuna sahip olmanın bir diğer yolu ise vanilya şekeri hazırlamak. Şeker kavanozunuzun içine ortadan ikiye ayrılmış ya da bütün halde bir vanilya çubuğu koyup kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve kavanozu çalkalayın. Son olarak vanilyanın aroması şekere karışana kadar 1-2 hafta bekleyin.

VANİLYA ÖZÜ

Kaynak: simplyreceipes.com

Tarifte kullanılan bardak  Amerikan ölçü sisteminde kullanılan cup’ın karşılığıdır.

Malzemeler

 • 3 adet vanilya çubuğu
 • 1 bardak (236 ml) votka

Yapılışı

 • Vanilya çubuklarını bir bıçak ya da mutfak makası yardımıyla (en ucunda 2 cm’lik bir alanı birleşik bırakacak şekilde) boylamasına ikiye ayırın
 • Vanilya çubuklarını kavanoza ya da şişeye koyarak üzerine votkayı ekleyin
 • Şişeyi iyice çalkalayın. Karanlık ve serin bir yerde 2 ay ya da daha uzun bir süre muhafaza edin.
 • Bu iki ay süresince haftada 1-2 kez şişeyi çalkalayıp yerine koyun
KategorilerGenel
  1. Esra Emin Özdeniz says:

   Nereden yazdıgınızı bilmiyorum ama istanbul’da aktarlarda kolaylıkla bulunuyor. Kıbrıs’ta ise büyük marketlerde bulunuyor.

Comments are closed.