Y

Yumurta ve Limon Çorbası

Ben buraya ne yazacağım diye düşünüp önce oturup uzun uzun lockdown ve Corona günlerime dair birşeyler yazdım. Sonra dönüp okuyunca içim karardı, bu ne be dedim ve vazgeçtim…

Kıbrıs’ta Corona’nın hayatlarımıza çökmesinin üzerinden bir yıl geçti. Hem yıllar geçmiş gibi, hem de zaman durmuş gibi hissettiren bir yıldı… Temkinli bir iyimserlikle hemen değilse de elbet bunu da atlatacağız diyorum ve Corona mevzusunu açmadan kapatıyorum.

Efendim bugün menümüzde çorba var… Her ne kadar adı insanda garip bir his uyandırıp “yemem ben bunu” dedirtse de tadı ve kıvamı şahane. İnsanın hem içini hem ruhunu ısıtıyor.

Aslında Rum&Yunan mutfağına ait bir çorba bu. Yunancadaki adı Avgolemono. Yani birebir çeviriyle “yumurta-limon” çorbası. Aslında bu çorbanın bir diğer esas malzemesi de tavuk suyu. Tavuk suyunu dilerseniz hazır da alabilirsiniz ama ben kendim yapmayı tercih ediyorum. Haliyle de ortaya gayet besleyici, içimi çok kolay ve içinde yumurta olduğunu  hiçbir şekilde hissettirmeyen bir çorba çıkıyor. Ancak bu yumurta mevzusu mühim. Yumurtayı sıcak tavuk suyu ile alıştırarak karıştırmak lazım ki yumurta katılaşmasın ve aynı zamanda yumurta kokusu oluşmasın. Tarif kısmında detaylı anlattım ama yine de dikkatinize getirmiş olayım…

Kış bu sene Kıbrıs’a gelmeyi kesinlikle reddetti. Bahar gibi bir Kış yaşıyoruz. Daha düne kadar üzerimde sadece bir gömlekle bahçede takılacak kadar yumuşak bir hava vardı. Evropa, Balkanlar, Adalar, Modalar, oralar buralar kardan kırıldı ama bizde bugüne kadar, tabiri caizse güneş taş yaktı! Sonra da bugün hop diye sıcaklıklar 10-12 derece düşerek bünyelerimize bir nonnik yaptı… Ay şu anda resmen Kış dışarısı…

Ben de diyorum ki, hazır ortamlara Kış havası hakimken ve lockdown ortamlarında bünyelerimizle birlikte ruhumuz da darlanmışken bir sıcak çorba içimizi ısıtıp ruhumuza da iyi gelebilir.  

Ya da çok iddialı olmayım ruhumuzun iyi hissetmesi için muhtemelen bir çorbadan daha fazlasına ihtiyacımız olabilir…

Ama siz yine de bu çorbayı yapın, çorba güzel…

Yumurta ve Limon Çorbası

Tarif Georgina Hayden’ın Taverna isimli kitabından alınmıştır.

Tarifte kullanılan bardak, yemek kaşığı ve çay kaşığı ölçüleri Amerikan ölçü sisteminde kullanılan cup, tablespoon ve teaspoon’un karşılığıdır.

Tavuk suyunu hazırlamak için

Malzemeler

 • Bir bütün tavuk
 • 1 büyük soğan (dörde bölünmüş)
 • 1 havuç (ikiye bölünmüş)
 • 1 dal kereviz
 • 6-7 tane karabiber
 • 3 adet defne yaprağı
 • 4-5 dal maydanoz
 • 1-2 diş sarımsak

Yapılışı

 1. Tavuk suyunu hazırlamak için, tüm malzemeler derin bir tencereye koyulur ve tencerenin ağzına kadar su doldurularak orta-yüksek ateşte kaynama noktasına getirilir. Suyun kaynamaya başlamasının ardından ateş orta-kısık seviyesine getirilerek, tavuk iyice yumuşayıncaya kadar bir buçuk- iki saat kadar pişirilir.
 2. Daha sonra tavuk tencereden çıkarılır, kalan su süzülürek içindeki diğer malzemelerden arındırılır ve tarifte kullanılmak üzere orta boy bir tencereye alınır.

Çorbayı hazırlamak için

Malzemeler

 • 2.5 litre (10 su bardağı) tavuk suyu
 • 225 gr. (1 su bardağı) pirinç
 • 4 yumurta
 • 1.5 limonun suyu
 • ½ tatlı kaşığı tarçın
 • Tuz
 • Karabiber

Yapılışı

 1. Çorba için yaklaşık olarak 2.5 litre tavuk suyuna ihtiyacımız olacağından, eğer elde ettiğiniz tavuk suyu miktarı daha az ise su ile ekleme yaparak 2.5 litreye tamamlayın.
 2. Tavuk suyunu kaynama noktasına getirin. Kaynamaya başlayan tavuk suyunun içine 225 gr. pirinci ekleyip pirinçler yumuşayıncaya kadar orta ateşte 20 dakika pişirin.
 3. Bu esnada başka bir kapta, 4 yumurtayı iyice çırpın, içine 1.5 limonun suyunu sıkın, 1.5 çay kaşığı tarçını ekleyip karıştırın ve kullanıncaya kadar bir kenarda bekletin.
 4. 20 dakikanın sonunda, kaynamakta olan tavuk suyunu ateşten alın. Tavuk suyunun pirinçsiz kısmından bir kepçe su alarak, kenarda bekletmekte olduğunuz yumurtalı karışıma yavaşça ve azar azar ekleyin ve bu esnada karışımı çırpmaya devam edin. Ardından her seferinde bir kepçe daha alarak aynı işlemi iki kez daha tekrar edin. Bu işlemi yavaşça yapmanız ve suyu eklerken çırpmaya devam etmeniz yumurtanın kesilmemesi için önemli. (Toplamda 3 kepçe tavuk suyunu yumurtalı karışıma azar azar ekleyerek, tavuk suyuna alıştırma yapmış olacaksınız.)
 5. Pirinçli tavuk suyunun bulunduğu tencereyi tekrardan orta ateşe oturtup, bu sefer yumurtalı karışımı, azar azar ekleyerek tenceredeki pirinçli tavuk suyuna geri ekleyin. Bu eklemeyi yaparken tenceredeki tavuk sulu karışımı yavaş yavaş karıştırmaya devam edin.
 6. Damak tadınıza göre tuzunu ekleyin ve ihtiyaç duyuyorsanız limon suyu eklemesi yapıp üç-beş dakika kadar, pirincin dibe yapışmaması için ara ara karıştırarak kaynatarak pişirin. (yumurtalı karışımın eklenmesiyle çorba kıvamlanmaya ve kremamsı bir hal almaya başlayacaktır.)
 7. Ateşi kapatıp çorbayı bekletmeden servis tabaklarına alarak üzerine taze çekilmiş karabiber serpin ve servisini yapın.

(Bu çorba beklediğinde pirinçlerin şişmesi neticesinde lapa görünümü alıyor, bu sebeple en güzeli pişer pişmez servis edilmesi… Ancak, çorbanız artarsa daha sonra kısık ateşte ısıtarak ve bir miktar su, tuz, karabiber ve limon eklemesi yapıp tadını tekrar ayarlayarak tüketebilirsiniz.

KategorilerGenel