Panzanella İtalyan mutfağına ait bir Yaz salatası. Esasen Toskana bölgesine ait bir tarif.

Tarif dediysem de aslında bahsettiğim şey bol domates, kırmızı soğan, fesleğen ve ekmek parçalarını kullanarak bir salata ortaya çıkarmaktan ibaret. Ancak bu salatanın sırrı da bu basitliğinde bence.

Londra’da son bir aydır deli gibi bir yaz oldu. Uzun zamandır güzel bir yaz havasının özleminde olan Londralılar ve bendeniz bu durumu önce büyük bir coşkuyla karşıladık.  Kendimizi parklara attık, iş çıkışı nere gitsek ama katiyetle eve girmesek de bu güzel havanın tadını çıkarsak diye deli danalar gibi açık havada takılmak için nedenler bulduk, Eve geldiysek de sayfiye yerindeymişçesine camları panjurları sonuna kadar açtık, kendimize buzlu bir limonata koyduk. Anlayacağınız ne edeceğimizi şaşırdık.

Bu hava yarına bozacak diyerek alelacele uzun zamandır hayal ettiğim pikniği aradan çıkardım önce. Hiç üşümeden, güneşli bir günde tiril tiril bir piknik yaptım.

İş dönüşlerinde eve gelirken marketten karpuz aldım birkaç kez, dolapta bekleyip duran ne kadar yazlığım varsa giydim, karpuz-hellime vurdum kendimi.

Ay bildiğin Yaz ortamı yani!

Başlarda bu durum çok güzel geldi gelmesine ama  sıcaklık artmaya devam ettikçe ve nem de yükseldikçe  haliyle bana da bir darlanma gelmeye başladı.

İşe gidip gelirken kullandığım, Londra’nın en eski metro hatlarından olan ve dolayısıyla air condition sistemi pek de şahane olmayan Central Line’da sıcaklık ben diyeyim 40 siz diyin 45 dereceye çıktı muhtemelen. Bir seferinde sıcaktan o kadar sersemlemişim ki ineceğim durağı kaçırdım da ancak iki durak sonrasında durumun farkına vardım.

İlk başta pek sevindiğim bu Yaz hali, ortamların sıcak havaya uygun olmaması, bir klima ya da klimayı geçtim vantilatörün dahi istisnai kalmasından mütevellit katlanılması iyice zor bir hal almaya başlayınca, bende de vaziyet “Yaz çok güzel, hava hep böyle olsa ne şahane olurdu”dan,  yavaş yavaş “ay bayılajammm”a geçiş yaptı.

Havanın neminin iyice arttığı ve sıcaklığın dayanılmayacak bir hal aldığı geçtiğimiz Cuma gününde, en nihayet öğleden sonra deli gibi bir yağmurun inmesiyle birlikte hava sıcaklıkları bir anda 10 derece birden düştü de biz de kendimize geldik.

O deli havaların hakim olduğu birkaç gece sıcaktan uyuyamayınca, acaba eve bir vantilatör mü alsam diye aklımdan geçirdim ama her seferinde Londra’nın Yaz’ından nolacak, üç gün sonra yine hava serinleyecek ve ben de o vantilatörü minicik dairemde nereye koyayım diye düşüneceğimle kalacağım diyerek vazgeçtim. Sonra baktım Yaz’ın bu sefer gideceği yok. Tam pes edip bu vantilatör  işine girişecektim ki yağmurla birlikte hava sıcaklıkları Londra normallerine döndü. Ama o günün benim açımdan acıklı detayı, dışarda deli gibi yağmur yağarken ve biz metroda tıkış tıkış gidiyorken kucağında yeni aldığı vantilatörü taşımaya çalışan bir kızcağızın durumuydu.

 

 

Panzanella’ya dönecek olursam;  hava deli sıcak olunca, bu havalarda birşey yenilmiyor bari kendime hafif bir salata hazırlayım diyince Panzanella aklıma düşmüş ve bu salatayı yapmak için gerekli malzemeleri hazır etmiştim. Ancak gel gelelim,  bu salatayı yapmak, günün sonunda yine yağmurlu ve serin bir güne kısmet oldu.

Şimdi bu yazıyı toparlayacak olursam, bu salata çok lezzetli, sağlıklı ve yapması da pek kolay. Vantilatörü almadığım iyi olmuş. Kısmetten ötesi yok.  Herşeye rağmen Yaz çok güzel ama nem çok nem.

Bi de bazen esmiyor!

Panzanella

Tarif Russel Norman’ın  POLPO: A Venetian Cookbook (Of Sorts) isimli kitabından alınmıştır.

 

Malzemeler

(4-6 kişi için)

 • 120 gr bayatlamaya başlamış ancak çok sertleşmemiş ekmek (ekşi maya ekmek olursa en güzeli)
 • Zeytinyağı (iyi kalite bir zeytinyağı salatanın lezzetini çok etkileyecektir)
 • 1 büyükçe kırmızı soğan
 • Tuz
 • Karabiber
 • Yaklaşık 600 gr. istediğiniz tür domates (ben cherry domates kullandım)
 • Sirke
 • Bir avuç dolusu fesleğen yaprağı

Yapılışı

 1. Fırınızı 140 dereceye ayarlayın. Ekmeği elinizle yaklaşık 2cm’lik kareler şeklinde parçalara ayırın.
 2. Ekmek parçalarının üzerine zeytiyağı gezdirin ve ellerinizle harmanlayarak zeytinyağını iyice emmelerini sağlayın.
 3. Ekmekleri hafifçe kızarana kadar fırınlayın. (çok kıtır olmasına müsaade etmeden fırından alın ve bir kenarda bekletin)
 4. Soğanı yarım ay şeklinde incecik doğrayın. Bir kaba koyup üzerine az bir miktar tuz ekleyin, hafifçe yoğurun ve acılığının gitmesi için 10 dakika bekletin.
 5. Lezzetli olduğundan emin olduğunuz ve oda sıcaklığında beklettiğiniz domatesleri orta boyda doğrayın
 6. Salatanızı yapacağınız kaba domatesleri koyun, üzerine bolca zeytinyağı ekleyin.
 7. Bir miktar sirke, tuz ve karabiber ile lezzetlendirin.
 8. Fesleğen yapraklarını ellerinizle  parçalayın ve salataya ekleyin.
 9. Ekmek parçaları ile soğanı ekleyin ve birkaç kez tüm malzemeleri karıştırın.
 10. 10 dakika dinlendirin ve servisini yapın.
KategorilerGenel