K

Kırmızı meyveli ve ballı krep

Mahallemde çok sevdiğim bir café ve o cafenin menüsünde de çok güzel bir krep var. Cafenin adı Bluebelles, krepe ise “Bluebelles mess” adını vermişler. Yani türkçesi “dağınıklık”, “karmakarışıklık”. Yoğurt, meyveler, sos, krep filan hepsi tabakta üst üste yığılınca ortaya şahane bir dağınıklık çıkıyor da ondan.

Bluebelles’e bir gidişimde bu krepi denememle birlikte favorim oldu.Bu sefer başka birşey deneyeceğim diye gidiyorum aynı krepi yiyip çıkıyorum. Sonra dedim ki bunu ben de yapmalıyım. Güzel olursa eşe dosta da yapar namımı yürütürüm.

Yeni yıl sabahı bu krepi denemek için güzel bir bahane olur diye düşündüm ve alışveriş listesine krep için gerekli çilek ve böğürtlenleri de ekledim. Evet Kış günü çilek ve böğürtlen! Normalde zamansız sebze-meyve yemeyen ben Londra’da davayı sattım. Gurur duymuyorum kendimle ama burada herşey başka bir ülkeden ithal olunca ve her tür sebze-meyve her dönemde raflarda bulununca ben de yoldan çıktım. Siz dilerseniz sevdiğiniz Kış meyveleriyle de hazırlayabilirsiniz bu krepi. Neyse günahımı da çıkardıktan sonra kaldığım yerden devam ediyorum!

Krepini nasıl yapsam diye evdeki yemek kitaplarından birini karıştırırken kara buğday unu kullanılarak yapılan bir tarife denk geldim. Ben de oradan esinlenip krepi tam buğday unu ile yapmaya karar verdim. Tam buğday ununun tadını beyaz una kıyasla daha doygun ve kişilikli buluyorum doğrusu. Bu krep hamurunu hazırlayıp bir gece bekletmek gerekiyor. O nedenle önceden planlamanız lazım. Ama iyi tarafından bakarsak sabah kalkar kalkmaz hiç uğraşmadan krep yapmaya koyulabilirsiniz.

Planım, yılın ilk kahvaltısında kendime bir güzellik yapmak olduğu için 31 Aralık gecesi hamuru hazırladım ve sabaha bu krepleri yapmaya koyuldum.

Krepleri yaparken de çocukluğuma gittim. Hep diyorum, bu çocukluk anıları zaman ve mekan farketmeksizin kendine sızacak bir yer illa ki buluyor. İşte bu sefer de bir krep ile Londra’daki evimin mutfağından Kıbrıs’taki çocukluğumun sabahlarına gittim. Babası krep yaparken merakla ona çıraklık yapmaya çalışan çocuk oldum yeniden.

Küçükken babam bizim için bazı Pazar sabahlarında krep yapardı. Ballı krepler. Onun mikserde tüm malzemeleri çırpışı, krepleri pişirmesi, üstüste dizmesi ve aralarına ve üstüne koyduğu bolca bal hala dün gibi aklımda, o kreplerin tadı ise damağımda. Ben ve kardeşim heyecanla babamın krepleri pişirmesini bekler bala alerjisi olan annemin kreplerini şekerle yemesine ise üzülürdüm. Babamın bizim için hazırladığı o güzel ballı kreplerin tadına bakamadığına hayıflanırdım.

Tüm bu süreçte en çok şaşırdığım ve babamı hayranlıkla izlediğim anlar ise krepleri tavadan havaya fırlatarak çevirdiği anlardı. Ay ne heyecan ne heyecan, yaşasın kahraman babam! Çocuk aklımla “ya kolay iş mi o krepleri hiç düşürmeden hoop diye çevirmek” diye aklımdan geçirirdim ama işte babam çevirirdi! Gel de hayran olma!

İşte bunlar aklımdan geçerken dudağıma yerleşen gülümsemeyle çocukluğuma bir selam yollayıp, ben de krepleri havaya fırlatıp çevirerek pişirdim.

3

Sonra sıra işin en keyifli kısmına geldi. Tüm malzemeleri kafama göre tabağa yerleştirdim. Kreplerden bir tanesinin içine de, kendime yeni yıl torpili geçerek nutella sürdüm.

1

Ve sıra tadına bakmaya geldi. Acaba Blubelles’nin krepi gibi güzel olmuş muydu. Kahvemi de alıp masaya oturdum ve yemek programlarında pişirdikleri yemeğin tadına bakan sunucuların edasını takındım. Kibarca bir parça alıp ağzıma attım ve bingo! Ve hatta olley! Krep şahane olmuş. Ballı sos, yoğurt, meyveler ve tam buğday unlu kreplerin tadı birbiriyle çok dengelenmiş. Balın içine karıştırılan tuzun kattığı tat ise işin süprizi olmuş.

Şiddetle tavsiyemdir. Yapınız, deneyiniz, denetiniz. Krep deyip geçmeyin. Bakın işte yıllar geçiyor ama güzel olan insanın aklından gitmeyip kalıyor.

4

Ve son olarak; niyetim güzel bir kahvaltı ile yeni yıla mutlu bir başlangıç yapmaktı ama tabii bir kreple geçiştirilemeyecek kadar büyük acılar ve sıkıntılar var bu hayatta. Birbirimize gönderdiğimiz yeni yıla dair iyi dileklerimizin üzerinden saatler geçmeden umutlarımızı boğazımıza dizen İstanbul’dan gelen kötü haber gibi. Ama işte ne denir bilmiyorum. Artık birşey demek de gelmiyor içimden. İyimser değilim ama umut etmekten de vazgeçemiyorum.

2017 çok rica ediyorum güzel bir yıl ol, e mi?

 

Kırmızı meyveli-yoğurtlu krep

Tarif Gail’s Artisan Bakery Cookbook kitabından uyarlanmıştır.

Tarifte kullanılan bardak, yemek kaşığı ve çay kaşığı ölçüleri Amerikan ölçü sisteminde kullanılan cup, tablespoon ve teaspoon’un karşılığıdır.

Malzemeler

 Krep için

 •  100 gr. (3/4 su bardağı) tam buğday unu
 • ¼ çay kaşığı ince taneli deniz tuzu
 • 1 yumurta
 • 300 ml. (1, 1/4 su bardağı) süt
 • 50 gr. (3 yemek kaşığı) eritilmiş tereyağ
 • krepleri pişirmek için ayçiçek yağı

Üzerine serpmek için

 • 4-5 yemek kaşığı yoğurt
 • dilediğiniz miktarda çilek, ahududu, yaban mersini (veya arzu ettiğiniz herhangi başka bir meyve)

Arasına sürmek için (isteğe bağlı)

 • Nutella

Ballı-tereyağlı sos için

 • 80 gr. (1/4 su bardağı) bal
 • 40 gr. (yaklaşık 3 yemek kaşığı) tereyağ (dilimlenmiş ve oda sıcaklığında)
 • ½ çay kaşığı kalın taneli (flake) deniz tuzu

 

Yapılışı 

Krep için

 1. Unu ve tuzu karıştırın
 2. Başka bir kapta sütü ve yumurtayı çırpın ve una ekleyin
 3. Pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çırpın
 4. Çırpmaya devam ederken son olarak eritilmiş tereyağını ekleyin
 5. Hazırladığınız hamurun üzerini hava almayacak şekilde örtüp buzdolabında bir gece dinlendirin.

 

Üzeri için

 1.  Yoğurdu çırpın
 2. Çilekleri dilimleyin ve diğer meyvelerle karıştırın

 

Ballı-tereyağlı sos için

 1. Kısık ateş üzerine yerleştirdiğiniz sos tenceresine balı koyup birkaç dakika boyunca ısıtın. Kaynamasına izin vermeden ateşten alın.
 2. Her seferinde bir parça tereyağ ekleyip tamamen eriyene kadar karıştırın ve diğer tereyağ parçasını ekleyip aynı şekilde devam edin
 3. Son olarak tuzu ekleyip karıştırın ve servis edene kadar ılık tutun. (eğer çok soğursa tekrardan kısık ateş üzerinde ılıtabilirsiniz)

 

Krepe son şeklini vermek için

 1. Orta ateş üzerine krep pişirmek için uygun düz bir tavayı yerleştirip içine az miktarda ayçiçek yağını ekleyin. Yağın tavanın tabanını kaplaması yeterlidir, fazla gelen yağı dökün. Ben 20 cm çapında bir tava kullanarak 4 tane krep elde ettim. Kullanacağınız tavanın genişliğine göre elde edeceğiniz krep sayısı değişecektir.
 2. Tavanın tabanını kaplamaya yetecek kadar kadar hamuru tavanın ortasına dökün ve tavayı sağa sola çevirerek hamuru tabana yayın
 3. Yaklaşık 2 dakika boyunca bir tarafını pişirin. Bu sürenin sonunda kenarların hafif çıtır ve kahverengileşmeye başlaması gerekiyor. Bir spatula yardımıyla krepi çevirin ve diğer tarafını da yaklaşık 1-2 dakika pişirin ve başka bir tabağa aktarın.
 4. Kalan krep hamurunu da aynı şekilde her pişirme öncesinde tavaya azıcık yağ ekleyip yağı tavanın tüm tabanına yayarak pişirin. (4 tane krepiniz olacak) pişirdiğiniz krepleri servis edene kadar ılık tutmaya çalışın.
 5. Servis için krepleri iki defa katlayarak üçgen formuna getirin. Her tabağa iki krep yerleştirin. (eğer kreplerin içine nutella sürecekseniz katlamadan önce bu aşamada sürün)
 6. Kreplerin üzerine iki-üç kaşık yoğurt koyun.
 7. Üzerine meyveleri serpin
 8. En üste de hazırladığınız sostan gezdirin. Sosu eklerken cömert davranın:)

Afiyet olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KategorilerGenel