D

Damla Sakızlı Bademli Kurabiye

Gezi Parkı olayları ve bu olaylarla birlikte ortaya çıkan iklimden sanıyorum ki hepimiz oldukça etkilendik. Son yazımı yayınladığımda tarih 30 Mayıs’tı. O günden bugüne çok üzücü, çok güzel, çok komik, çok sıkıntılı ve çok acayip şeyler oldu! Tüm bu yaşananlara dair söylenecek bir dolu söz var aslında. Ama bazen konuşmak da, anlatmak da ve hatta dinlemek de yorucu olabiliyor.  Ben de biraz yoruldum sanırım. Bu nedenle, sakinleşmek ve daha iyi hissetmek için elime  unu, şekeri ve fotoğraf makinemi alıp mutfağa giriyorum yeniden. Hem bu ülkede “Damla sakızlı bademli kurabiye tarifi olsa da yapsak!” diyen kitlenin sesine  de kulak vermek lazım!

Bu tarif, önceki yazımda bahsettiğim üzere Bozcaada’nın meşhur Çiçek Pastanesi’nin, süper lezzetli damla sakızlı bademli kurabiyelerine ait. Ben orijinal tarifteki sakız ve tereyağı miktarını birazcık artırarak kullandım. Pek tabii ki Çiçek Pastanesi’nde yapılanların yerini tutamaz ama damla sakızlı kurabiye sevenlerin gönlünü rahatlıkla kazanacağını söyleyebilirim. Şekil olarak da sanırım Çiçek Pastanesi’ndekiler azıcık daha yakışıklıydı. Ama önemli olan iç güzellik değil miydi?

tenedos kurabiyesi

tenedos kurabiyesi

Direnişe bir kurabiye molası vermek isteyenleri şöyle alayım ve bu seferlik kısacık yazarak, sessizce huzurlarınızdan ayrılayım.

Daha güzel günlerde görüşmek dileğiyle hoşçakalın a dostlar…

Damla Sakızlı Bademli Kurabiye

Tarif Çiçek Pastanesi’nin sahibi Tahir Günday’a aittir. ( Tereyağ ve damla sakızını az oranda artırarak kullandığım da kayıtlara geçsin lütfen)

Tarifte kullanılan bardak, yemek kaşığı ve çay kaşığı ölçüleri Amerikan ölçü sisteminde kullanılan cup, tablespoon ve teaspoon’un karşılığıdır.

Malzemeler

yaklaşık 30 tane kurabiye için

 • 4 su bardağı+1/4 su bardağı, (600 gr.) un
 • 1 su bardağı+1/4 su bardağı, (200 gr.) pudra şekeri
 • 360 gr. tereyağ (oda sıcaklığında)
 • 1/2 çay kaşığı ezilerek toz haline getirilmiş damla sakızı
 • 30 gr. çekilmiş badem
 • çiğ badem (her bir kurabiyenin içine bir tane koyacak sayıda)

üzeri için

 • 1/3 su bardağı pudra şekeri

Yapılışı

 • Fırın ısısını 150 dereceye ayarlayın
 • Unu, pudra şekerini, damla sakızını ve çekilmiş bademi bir kap içerisinde harmanlayın ve bir kenara ayırın
 • Tereyağını çırparak yumuşatın ve içine unlu karışımı ekleyip iyice karıştırın (mikser kullanıyorsanız hamur çırpıcı aparatın etrafında toplanana kadar karıştırın)
 • Hamuru elinizle top haline getirin
 • Her bir kurabiye için hamurdan ceviz büyüklüğünde parça koparıp elinizle yuvarladıktan sonra avucunuzla bastırarak düzleyin
 • Düz bir yuvarlak haline getirdiğiniz hamurun ortasına bir adet badem koyarak kurabiyenin bir yarısı diğer yarısının üzerine gelecek şekilde tek taraflı kapatın, kurabiyenin çatlayan kısımlarını elinizle düzeltin
 • Hazırladığınız kurabiyeleri yağlı kağıt serdiğiniz tepsinin üzerine dizerek fırına verin
 • Kurabiyeleri yaklaşık 35 dakika pişirin (Pişme süresi fırından fırına değişiklik gösterebileceğinden, sürenin sonuna doğru kurabiyeleri kontrol edin. Kurabiyelerin renk değiştirmemesine özen gösterin)
 • Kurabiyeler piştikten sonra fırından alın ve soğuyunca üzerlerine pudra şekeri serpin
KategorilerGenel
 1. Anonim says:

  Bozcaadan aldıgım macun seklinde damla sakızını nasıl kullanabilirim bu kurabiyede? tesekkurler

  1. Esra Emin Özdeniz says:

   Aslında denemeden cevap vermek zor. oda sıcaklığında olan iki tatlı kaşığı damla sakızı macununu hamura karıştırmakla başlamak lazım herhalde denemeye. Ancak damla sakızının yoğunluğunun damak zevkinize uygun olacak seviyeye gelmesi için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Pek yardımcı olamadım sanırım!

 2. Anonim says:

  Ba-yıl-dım. Gercekten hem Fotograflara hem kullanılan mutfak gereçlerine sunumlara vede tatbiki tariflere internetten yemek bloglarını ısrarla takip edenlerdenim ve gördüğüm bloglar içerisinde en sevdiğim blog bu oldu 🙂 üşengeçlikten yakınıp böyle güzel bi olaya imza atmak herkese nasip olmaz… Tebrik ediyorum severek takip edicem

Comments are closed.