Çilek mi kaldı ki çilekli cheesecake tarifi veriyorsun diye sorabilirsiniz? Çok haklısınız. Bu cheesecake’i yaklaşık bir ay önce mevsimin son çilekleriyle yapıp fotoğraflamıştım  ancak araya epey bir yoğunluk girdi. Ha bugün ha yarın yayınlarım diye diye maalesef tarih bugünü buldu.

Ama olsun! belki sizin olduğunuz yerde hala çilek bulunuyordur ya da donmuş çilek kullanarak tarifi denemeye niyetlenirsiniz. Hiç olmadı, aklınızın bir köşesine not eder gelecek yıl çilek mevsiminde denersiniz. O kadar uğraşmışım yapmışım üstelik tadı da çok hafif ve bir o kadar da güzel olmuş, yayınlamazsam içime dert olur vallahi!

cheesecake

O halde buyurunuz zamansız çilekli cheesecake tarifine…

Çilekli Cheesecake

Cheesecake tarifi decor8 isimli blogtan, çilekli sos tarifi ise bakers royale isimli blogtan alınmıştır.

Tarifte kullanılan bardak, yemek kaşığı ve çay kaşığı ölçüleri Amerikan ölçü sisteminde kullanılan cup, tablespoon ve teaspoon’un karşılığıdır.

Malzemeler

Taban için

 • 100 gr. tereyağ
 • 1/4 su bardağı, 40 gr. pudra şekeri
 • 1 su bardağı, 140 gr. un
 • 1/2 çay kaşığı vanilya özü

Peynirli dolgu için

 • 750 gr. labne peyniri
 • 3/4 su bardağı, 120 gr. pudra şekeri
 • 1 çay kaşığı vanilya özü
 • 3/4 su bardağı, 175 ml krema
 • 1 yemek kaşığı un
 • 4 yumurta (sarısı ve beyazı ayrılmış)
 • 2 yemek kaşığı, 20 gr. pudra şekeri (yumurta beyazlarıyla çırpmak üzere)

Peynir dolgusunun içine katılacak çilekli karışım için

 • 200 gr. ayıklanmış ve dörde bölünmüş çilek
 • 1 yemek kaşığı pudra şekeri
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Üzerine dökülecek çilekli sos için (isteğe bağlı)

 • 140 gr. çilek reçeli
 • 80 gr. çilek
 • 1 – 2 yemek kaşığı çilek likörü (isteğe bağlı)

Yapılışı

Tabanın hazırlanması

 1. Fırını 180 dereceye ayarlayın
 2. 23 cm’lik kelepçeli yuvarlak kek kalıbını yağlayın
 3. mutfak robotunda tüm malzemeleri karıştırın
 4. tüm malzemeler mutfak robotunun bıçağının etrafında toplanacak kıvama gelince taban hamurunu kek kalıbına aktarın
 5. hafifçe bastırarak hamuru kalıbın tabanına eşit şekilde yayın
 6. Üzeri hafifçe kahverengileşinceye kadar fırında 10-15 dakika pişirin. Fırından çıkardıktan sonra soğuması için bir kenarda bekletin

Çilekli karışımın hazırlanması

 1. Bir blender yardımıyla çilekleri, şekeri ve limon suyunu pütürlü bir karışım elde edecek şekilde karıştırın ve karışımı bir kenarda bekletin.

Peynirli dolgunun hazırlanması

 1. Fırını 160 dereceye ayarlayın
 2. Büyük bir kabın içinde labne peynirini, şekeri, unu ve vanilyayı yumuşak bir kıvam elde edene kadar çırpın. İçine yumurta sarılarını ve kremayı ekleyip yine çırpın.
 3. Çırptığınız karışımdan 2/3 su bardaklık kısmını ayırıp hazırlamış olduğunuz çilekli karışımın içine katın
 4. Başka bir kapta (kullanacağınız kabın içi kuru olmalıdır) yumurta beyazlarını köpürene kadar iyice çırpın. Çırpmaya ara vermeden ek olarak ayırdığınız 2 yemek kaşığı şekeri azar azar içine katın. Yumurta beyazları iyice kabarıp köpük köpük olunca ve katılaşınca yumurta beyazlarını peynirli karışıma ekleyin.
 5. Bir spatula yardımıyla çırpmadan ama karıştırarak yumurta beyazlarını peynirli karışıma yedirin. (çırpılmış yumurta beyazları sayesinde peynirli karışım piştikten sonra sufle kıvamında çok hafif bir hal alacak)
 6. Hazırladığınız karışımın yarısını soğumuş olan cheesecake tabanının üstüne aktarın. Devamında ise kalan peynirli karışımı ve çilekli karışımı dönüşümlü olarak azar azar tabanın üstüne aktarın.
 7. Bir çöp şiş veya kürdan kullanarak, tabanın üzerine aktardığınız karışımı gelişi güzel karıştırarak peynirli karışımda mermer efekti oluşturun
 8. 160 derecelik fırında 1 saat ya da cheesecake pişene kadar fırınlayın. Bu sürenin sonunda cheesecake pişmiş görünmekle birlikte orta kısmı hafifçe sallanıyor olacaktır.
 9. Piştiğine kanaat getirdiğiniz zaman fırını kapatın ama cheesecake bir saat daha kapalı fırında bekletin. Ardından cheesecake’i fırından alın ve oda sıcaklığına gelene kadar bekletin.-İçinde yumurta beyazı kullanıldığından peynirli karışım kabarıp soğudukça çökeceği için üstünde çatlak oluşabilir. Telaş yapmayın. Ardından kalıbı hava almayacak şekilde streç filmle kaplayın ve iyice soğuması için buzdolabında bekletin
 10. Servisini yapacağınız zaman dilerseniz dilimlerin üzerine çilekli sos ekleyebilirsiniz

Çilekli sosun hazırlanması

 1. Küçük bir tencerede, kısık ateşte çilek reçelini eritin. İçine taze çilekleri ekleyin ve devamlı karıştırarak kaynayana kadar pişirin.
 2. Ateşi kapayın. karışımı el blenderıyla tamamen ezin. Soğuyunca içine dilerseniz çilekli likörü ekleyin. Ağzını kapatıp buzdolabında soğutun.
KategorilerGenel