Her insanın muhabbetlerinin başını çeken belli başlı konuları olur ya hani her muhabbet döner dolaşır bir şekilde o konulara geliverir; benim de var öyle konularım.

Mesela her daim hayvanlara dair bir  hikayem vardır. Ya sahiplendirmeye çalıştığım bir yavru ya da sokakta görüp de dert ettiğim bir köpek vardır. Anlatırım da anlatırım…

Yine kendimi bildim bileli bıkmadan usanmadan kilo ve diyet mevzularını konuşabilirim. Hayatımın hiçbir döneminde kilolu bir insan olmadım ama hep kiloyla ilgili muhabbetlerim oldu! Hele bu mevzular başka bir arkadaşım için de önemliyse ve konuşmaya başlamışsak aman sabahlar olmasın! Artık konuşur dururum!

Ne şanslıyım ki (!!!) mevzubahis kilo ve diyet olunca sabaha kadar konuşabileceğim bir arkadaşım var. Pınar!

İncecik bir fiziğe sahip olmakla birlikte her allahın sabahı tartılacak kadar bu konuya takmış, yediği yemeğin ardından “yarasın!” dediğimde “hayır yaramasın yaramasın!” diyecek kadar ince kalmaya takıntılı arkadaşım Pınar!

Biz Pınarla hiç sıkılmadan ne yediğimizi, son olarak uygulamaya başladığımız diyetleri, “spora başlasak mı, amaaan kim başlayacak şimdi” hayıflanmalarımızı ve buna benzer birçok konu başlığını konuşabiliriz.

İşte yine kilo aldığımızı düşündüğümüz bir dönemde yaptığımız böyle bir diyet muhabbeti esnasında, sürekli yediklerine dikkat etmek zorunda hissetmenin bıkkınlığından olsa gerek Pınarcığım; “Bir dilek hakkım olsa iştahsız bir insan olmayı dilerdim Esra!” diye konuya noktayı koydu!

Bu noktada anlattıklarıma bir es verip, bu girişi şeftalili dondurma ile nasıl ilişkilendireceğimi ve konuyu nereden nereye bağlayacağımı ben de şaşırmış durumdayım demek istiyorum! Ama bekleyin bir dakika, yapabilirim!

şeftalili dondurma

Evet ne diyordum?

Pınar bir dilek diledi…

Ama onun kendi için dilediği benim başıma geldi. Benim gibi yemeyi içmeyi seven, iştahlı bir insan için olmayacak şey oldu ve iştahım kapandı! Yemek yemekten keyif almamaya, kendimi zorlamasam bir şey yemeden günü geçirmeye başladım. Karpuz & hellim ikilisi en kadim dostum oldu!

“Hayattan rengi alın geriye neyi kalır ki?” diyen reklamdaki gibi bir hissiyattayım “hayattan yemeği alın geriye neyi kalır ki?”!!!

Anladım ki insanın iştahsız olması hiç de iyi birşey değilmiş Pınar! Yemekten keyif almak, alabilmek çok güzel bir meziyetmiş ve hatta hayat, yemekten keyif alınca daha bir güzelmiş…

Ayrıca gördüm ki, böyle bir durum içindeyken mutfağa girip birşeyler yapmaya çalışmak da beyhude bir uğraşmış! İnsanın canı bir şey çekmeyince pişiremiyormuş da! Daha doğrusu genelleme yapmayım da şöyle diyeyim; ben pişiremiyorum.

Ama baktım bu böyle olmayacak, bu haftasonu gözümü karartıp tekrardan mutfağa girmeye niyetlendim. Canımın çekeceği bir şey hazırlarsam şeytanın bacağını kırabilirim diye düşündüm. Peki ne olsa burun bükmeden yerdim? Yaz sıcaklarında yemeye itiraz etmeyeceğim ne olabilirdi? Pek tabii ki Dondurma!

Peki neli dondurma? Şöyle en ferahından, en mevsiminde hazırlanmışından ve insanın için ferahlatan cinsten şeftalili dondurma, gayet iyi bir fikir olarak aklıma düştü!

Hemen işe koyuldum, hızlı bir market ziyaretinin ardından Pazar günümü uzun zamanlardan sonra mutfakta geçirmenin keyfini çıkardım. Sonuçta ortaya çıkan dondurmadan ise çok mutlu oldum.

şeftalili dondurma

Bu dondurmanın içinde bir kilo şeftali var. Yarısı pişirilip püre haline getirilerek diğer yarısı ise taze taze içine katılıyor.  Hal böyle olunca da  kelimenin tam anlamıyla “şeftalili” dondurma yiyorsunuz!

şeftalili dondurma

Burada bir es daha veriyorum ve soruyorum: yazının başlangıcıyla devamını bir şekilde bağladım sanki, ne dersiniz? Sonucu da bağlayabilirsem bu iş tamamdır!

Sonuç olarak;  yaşasın yemek yemek! İştahsızken ben, ben değilim! Pınar ne dilediğine dikkat et!

Peki bu sonuç oldu mu? Bence olmadı ama idare edin…

Şeftalili Dondurma

Tarif Dorie Greenspan’in From My Home To Yours  kitabından adapte edilmiştir.

Tarifte kullanılan bardak, yemek kaşığı ve çay kaşığı ölçüleri Amerikan ölçü sisteminde kullanılan cup, tablespoon ve teaspoon’un karşılığıdır.

Malzemeler

 • 1 kg olgunlaşmış şeftali (yaklaşık 4-5 tane)
 • 1/4 su bardağı, 80 gr. bal
 • 1 su bardağı, 240 ml. süt
 • 1 su bardağı, 240 ml. krema
 • 3 yumurta sarısı
 • 1/2 su bardağı, 100 gr. şeker
 • 2 çay kaşığı vanilya özü

Yapılışı

Şeftalilerin yarısının kabuklarını soyup küp şeklinde minik minik doğrayıp bir tencerenin içine aktarın. Üzerine balı ekleyip kaynama noktasına gelene kadar pişirin. Kaynama noktasına gelince ateşi kısığa getirip, tencerenin kapağını örtün. Şeftaliler yumuşayıncaya kadar ancak lapamsı kıvama gelmesine izin vermeden düzenli aralıklarla yaklaşık 10 dakika boyunca karıştırarak pişirin

Ateşten aldığınız pişmiş şeftalileri miksere aktarıp püre haline getirin. Şeftali püresini bir kenarda bekletin

Sütü ve kremayı bir sos tenceresinde kaynatın

Bu esnada başka bir derin kapta  iyice karışıp kıvamlı hale gelene kadar yumurta sarılarını ve şekeri çırpın

Yumurtalı karışımı çırpmaya devam ederken bir kepçe yardımıyla kaynamış süt-krema karışımından azar azar yumurtalı karışıma ekleyin (Yumurtaların pişmemesi için bu işlemi çok yavaş yavaş yapmanız gerekiyor- bir taraftan azar azar sıcak sütün tamamını eklerken bir taraftan da karıştırmaya devam edin)

Karışımın tamamını tekrar tencereye aktarın orta seviyeli ateş üzerinde hiç ara vermeden karıştırarak muhallebi kıvamına yakın bir krema hazırlayın. (Bu karışımı ateşten ne zaman alacağınızı anlamak için kaşık testi uygulayın. Karışım kıvamlanıp da kaşığın arkasından su gibi akmayıp kaşığın arkasına tutunuyorsa hazır demektir.)

Hazır olan karışımı derin bir kaba aktarın ve içine önce vanilya özünü ardından da bir kenarda beklettiğiniz şeftali püresini ekleyip karıştırın

Üzerini örtüp soğuması için buzdolabına yerleştirip dinlendirin

Karışımınız soğuduğunda dondurma makinenizin haznesine aktarın ve kullandığınız makinenin talimatları uyarınca makinenizi çalıştırın

Bu esnada şeftalilerin kalan yarısının kabuklarını soyup incecik ve küp küp doğrayın

Makinede dönmekte olan dondurma hazır olunca içine doğranmış şeftalileri de ekleyin ve dondurmayla karışana kadar döndürmeye devam edin

Hazır olan dondurmayı saklama kabına aktarıp hava almayacak şekilde üzerini kapatın ve buzlukta servise hazır hale gelene kadar en az 2 saat bekletin.

KategorilerGenel
 1. Anonim says:

  Merhabalar bu tarifteki bal hangi baldır ?acaba akasya bali kullanmak olur mu?crema yüzde kaç yağlı ?onu da merak ettim.bir de dondurma makinasını merak ettim.gulcemali nasıl bir şeydir ki?sevgiyle kalın hoşça kalin

  1. Esra Emin Özdeniz says:

   Merhaba ben tarifte çam balı kullandım. Akasya balı hakkında maalesef bilgim yok ama tad olarak radikal bir farklılığı yoksa bence kullanılabilir. Krema olarak %35 yağlı krema kullandım (sek marka). Dondurma yapmak için Kitchen Aid’in dondurma aparatını kullanıyorum.
   Son soruyu anlamadım 😉
   Sevgiler…

Comments are closed.