Orangette, yani çikolataya batırılmış portakal kabuğu dilimleri…

Tabii, ben yakın zamana kadar bu yaptığım şeyin adının bu olduğunu bilmiyordum. Havalı arkadaşlarım sayesinde öğrendim.

“Orangettelerin çok güzel olmuş” dediklerinde, “orangette de ne? ben öyle bişey yapmadım ki!” demedim ve sessizce google’a bir göz attım… Meğerse bu yaptığım şeye orangette deniyormuş da haberim yokmuş! çikolata kaplı portakal kabuğu dilimleri şeklindeki zincirleme isim tamlaması yerine bu çok daha iyi oldu tabii ve bu isim blogta da daha bir havalı durdu bence!

Demiştim hatırlarsanız; Kıbrıs’a geri döndüğüm için narenciye bolluğuna uğradığımdan bu aralar portakallı, limonlu icraatlarımla buralarda olacağım diye. Bu sebepledir ki bolca bu tarz tarifleri deniyorum şu sıralar. Ama tabii netice her zaman yüzümü güldürmüyor. Misal bir kitapta denk geldiğimden beri aklıma takılan bergamotlu lokum denemem tam bir hüsran oldu. Son bir ümitle kalan bergamotlardan yaptığım reçel de saçmasapan bişey olunca, zor bela bulduğum bergamotlarım da bu uğurda mundar olup gitmiş oldu.

Mandalinalı likör denemem de sanırım kabul etmek istemesem de başarısızlıkla neticelendi. Tam olarak öyle de değil aslında da daha çok kişiliksiz bir likör oldu dersem daha doğru olur sanırım. Anlayacağınız likör tarifi de hikaye oldu. Allahtan bu sizinle paylaşacağım orangetteler oldu da benim de bir tutunacak dalım olmuş oldu.

Bu çikolataları yapıp eşe dosta da dağıttığım ve deneyenlerden görüş aldığım için kendimden emin olarak söyleyebilirim ki bu tarif şahane. Hele ki benim gibi portakal ve çikolatayı birbirine yakıştıranlar için…

Tarifi de bence kolay çünkü hiçbir özel teknik filan gerektirmiyor ama sabır istiyor. En basitiyle tarif edecek olursam; mevzu portakal kabuğunu şekerli suda kaynatıp son aşamada da çikolata ile kaplamaktan ibaret. Sabır gerektiren tarafı ise bu süreci beş güne yaymak gerekmesinden. Ama tekrar söylüyorum yapımının hiçbir zorluğu yok.

Şimdi, olsun on gün de sürse ben yaparım diyenleri aşağıdaki tarif bölümüne, ay hiç işim olmaz diyenleri ise, bir sonraki tarifte görüşmek üzere çıkışa alalım…

Orangette

Tarif Epicurious’tan alınmıştır.

Tarifte kullanılan bardak, yemek kaşığı ve çay kaşığı ölçüleri Amerikan ölçü sisteminde kullanılan cup, tablespoon ve teaspoon’un karşılığıdır.

Malzemeler

Portakal kabuğu şekerlemesi için

 • 5 portakal (tarifte kabuklar kullanılacağından organik veya kabuğu mumlanma işleminden geçirilmemiş portakallar kullanın)
 • Su
 • Tuz
 • 2 1/3 su bardağı ( 470 gr.) şeker

Çikolata kaplaması için

 • 300 gr. bitter çikolata (%70 kakao oranına sahip)

Yapılışı

Portakal Kabuğu Şekerlemesi

 • Portakalları yıkayın ve kabuğunu diklemesine keserek soyun. Her bir dilimi 4-5 şerit elde edecek şekilde boylamasına kesin. Portakal kabuğu şeritlerinin içindeki beyaz yumuşak kısımları bıçak kullanarak temizleyin.
 • 4 su bardağı kadar suyu (yaklaşık 1 litre), bir tutam tuzu ve portakal kabuğu şeritlerini bir tencereye koyarak kaynama noktasına getirin. 5 dakika boyunca kaynatın ve daha sonra portakal kabuklarını süzün. Bu işlemi bir kez daha tekrar edin.
 • 1 su bardağı (200 gr.) şekeri ve 1 2/3 su bardağı (400 ml.) suyu bir tencerede, şeker eriyip kaybolana kadar karıştırarak kaynama noktasına getirin. Portakal kabuğu şeritlerini ekleyin ve hemen tencereyi ateşten alın. Tencerenin ağzını bir havlu ile kapatın ve bir gece dinlenmeye bırakın.
 • Ertesi gün, şekerli suyu muhafaza ederek kabukları süzün. Şekerli suyun içine 1/3 su bardağı (70 gr.) şeker ilave edin ve kaynama noktasına getirin. Kaynayan suyun içine portakal kabuğu şeritlerini geri koyun ve ateşten alıp üzerini havlu ile örterek bir gece dinlendirin. Bu işlemi 3 kez daha tekrar ederek portakal kabuklarını şekerli suda 3 gece daha dinlendirin.
 • 3 gecenin ardından kabukları şekerli sudan bir süzgece aktarın ve bir gün boyunca süzülmelerini sağlayın.

Çikolatalı Sos

 • Çikolatayı benmari usulü eritin. Çatal yardımıyla her bir portakal kabuğu şeridini eriyen çikolatanın içine daldırarak her tarafını çikolata ile kaplayın.
 • Çikolata kaplı portakal dilimlerini yağlı pişirme kağıdı serdiğiniz düz tabağa aktarıp buzdolabında 10-15 dakika bekletin. Çikolatanın tamamen sertleştiğinden emin olduktan sonra yağlı kağıttan ayırarak hava almayacak bir kaba aktarın. (Bu şekilde buzdolabında bir aya kadar muhafaza edebilirsiniz.)