L

Limonlu Dondurma

İzolasyon sürecinin başladığı ilk haftalarda, kendimi 3 hafta kadar karantinada tutup bir risk oluşturmayacağıma kanaat getirdikten sonra annemlerin yanına gidip izolasyonuma onlarla devam etmiştim.

Üç haftalık yalnız izolasyonumun en temel etkinliği ise dondurma yapmaktı. Kendimce güttüğüm mantıkla hem birşeyler üretmek hem de ürettiklerimi yemek zorunda hissetmemek istemiş ve çözümü buzlukta uzun süre saklayabileceğim dondurma yapmakta bulmuştum.

Madem “Çare: Dondurma” idi ben de elimdeki mevcutlarla yapmıştım da yapmıştım. Fena olmadı aslında böylece burada paylaşacağım tarif stoğum oluşmuş oldu.

Bu limonlu dondurma da o dönemde yaptıklarım arasındaydı. Aslında ben çoğunlukla okkalı diye tarif edebileceğim kurabiye hamurlu dondurma, kahveli, çikolata parçacıklı, karamel deryası, fıstık ezmeli snickers’tan hallice vesair ıvır kıvırlı dondurma seven bir insanım. Ancak son dönemde kendi yaptığım meyveli dondurmalardan mutlu olur oldum. Ya huy değiştiriyorum ya da ev dondurması en güzel birşey!

Ama bu dondurma da sevilmez mi şimdi. Özellikle de geçen haftaki gibi Mayıs ayında bağrımıza oturan bir alev topu misali ortalığı yakıp kavuran sıcaklarda insan yana döne kendini ferahlatacak bir çare ararken. Bu sefer de gördün mü bak “Çare: Limonlu Dondurma”.

Şaka bir yana, özellikle çok tatlı ya da çok ekşi olmayan ama damakta ferah bir tat bırakan bu tip meyveli dondurmalar insan bunaltan sıcaklarda gayet iyi gidiyor. Yapması da çok kolay olduğu için insanda kim uğraşacak şimdi hissiyatı uyandırmıyor. Şipşak yapıp buzdolabına atabileceğiniz cinsten oldukça kolay bir tarif.

Dün itibarıyla deli sıcaklar 10 küsur derece düşerek, hava durumcu ağzıyla konuşacak olursam, mevsim normallerine döndü. Ama bu demek değil ki bu ferah ve güzel havalar böyle devam edecek. Biliyorum ki ve maalesef ki 40 ve üzeri deli sıcaklar pusuda bekliyor bizi.

İşte o zaman buradaki tarife bakar derdinize çare niyetine bu limonlu dondurmayı yaparsınız…

Limonlu Dondurma Tarifi

Tarif David Lebovitz’in The Perfect Scoop isimli kitabından uyarlanmıştır.

Tarifte kullanılan bardak, yemek kaşığı ve çay kaşığı ölçüleri Amerikan ölçü sisteminde kullanılan cup, tablespoon ve teaspoon’un karşılığıdır.

Malzemeler

 • 2 limon (mumlama işlemi görmemiş limon olmasına dikkat edin)
 • 1/2 su bardağı (100 gr.) şeker
 • 1/2 su bardağı (125 ml.) taze sıkılmış limon suyu ( yaklaşık 3 limona denk geliyor)
 • 1 su bardağı (250 ml.) süt
 • 1 su bardağı (250 ml.) krema
 • Bir tutam tuz

Yapılışı

 1. Limon kabuklarını rendenizin küçük delikli kısmında rendeleyin ve derin bir karıştırma kabına koyun
 2. Limon kabuğu rendesi ile şekeri parmak uçlarınız yardımıyla şeker nemlenene kadar birbirine yedirin
 3. Limon suyunu ekleyip şeker tamamen eriyene kadar çırpın
 4. Sütü, kremayı ve bir tutam tuzu ekleyip tüm malzemeler iyice karışacak şekilde çırpın
 5. Hazırladığınız karışımı soğuması için buzdolabında 1 saat (veya dilerseniz daha uzun bir süre) dinlendirin
 6. Bu sürenin sonunda karışımı dondurma makinanıza aktarıp, makinanızı kullanma talimatı uyarınca çalıştırın
 7. Hazırladığınız dondurmayı kapaklı bir kaba aktarıp hava almasını engellemek için üzerini yüzeyine temas edecek bir parça streç filmle kapatıp saklayın

KategorilerGenel