K

Kabak Çiçeği Dolması

Yaz mevsimini herşeye rağmen çok sevenlerdenim. Herşeye rağmen diyorum çünkü, Kıbrıs’ta Temmuz ve Ağustos aylarının sıcağı sizi zaman zaman hayatınızdan ve varlığınızdan soğutabiliyor. Bu denli sıcak günlerde Yaz’ın favori mevsimim olmasına dair bir miktar tereddüt yaşamaya başlasam da günün sonunda dönüp dolaşıp yine Yaz’ı çok seviyorum noktasına geliyorum.

Çünkü Kıbrıs’ta Yaz; uzun günler, akşam üzeri yıkanıp serinletilen verandada akşam yemeği, böğrülcenin yanına kabak, karışık kızartma üstüne sarımsaklı yoğurt, ıslak saç, hafif giysiler, deri sandalet, deniz kenarında sığınılan şemsiyenin gölgesinde okunan kitap, öğleden sonra uykusu, uyku sonrası karpuzun yanına hellim, sabah serininde dolma yapmak için toplanan kabak çiçeği ve daha pekçok güzel şey demek…

Diğer güzel şeyler şimdilik bir kenarda dursun ben bu yazıda size biraz kabak çiçeği dolmasından bahsedeyim.  Dediğim gibi Yaza dair ve Kıbrıs’ta her evde illa ki yapılan yemeklerden biri çiçek dolması. Ben de bayılıyorum yemeye. Sevmeyenini duymadım zaten.

Yapımı oldukça kolay olsa da kendine göre bir ritüeli var çiçek dolmasının. Bir kere sabah çok erken saatlerde toplanması gerekir ki, çiçekler kendini kapatmadan doldurulabilsin. Yani ilk şartımız organize olmak. Etrafınızda bahçesinde kabak yetiştiren varsa bir gece önceden haber edeceksiniz. “Bilmemkimciğim yarın çiçek dolması yapmayı planlıyorum, senin çiçeklerin taliplisi yoksa bana ayırabilir misin?” diye soracak, saatinizi erkene kuracak ve gün yeni doğmuşken sabahın serininde gidip toplayacaksınız.

İkinci şart dikkatli ve kibar olacaksınız. Çiçeklerin tozunu toprağını, varsa karıncasını temizlemek için çiçekleri tek tek suya tutacaksınız. Temizliğini yapıp çiçeklerin sap ve altındaki yeşil kısımlarını ayıklarken çiçeklere zarar vermemek için işinize odaklanacak, özenli ve narin davranacaksınız.

Üçüncü şart bonkör olacaksınız. Dolmanın iç kısmını hazırlarken limonu, tuzu, naneyi, soğanı bol tutacak, elinizi korkak alıştırmayacaksınız. Dolmaya tadını veren bunlar neticede.

Çiçekleri doldurma aşamasına geldiğinizde yeniden ikinci şarta sadık kalacak ve dikkatli davranacaksınız. Doldurduğunuz çiçekleri tencereye dizdikten sonra dolmaları üstünü henüz geçecek kadar su ekleyip pişireceksiniz.

Dördüncü kural bencil olmayacaksınız. Çiçek dolmaları hazır olup da kokusu mutfağı sardığında tencerenin başına oturup hepsini yemek isteyeceksiniz ama aklınıza dördüncü kuralı getirip bencil olmayacaksınız. Ev ahalisini de düşünüp sorumlu davranacak ve bir yabani gibi hepsini hunharca bir defada yiyip bitirmek yerine güzel bir sofra kurup sevdiklerinizle birlikte medeni bir şekilde çiçek dolmalarınızı yiyeceksiniz. Sofraya mümkünse yoğurt ve haşlanmış böğrülce kabağı da çıkaracaksınız.

Öğle yemeğinizi yedikten sonra öğleden sonra uykusuna yatarsanız da güzel olur. Niye dolmayı öğlen yiyoruz ve niye öğleden sonra uyuyoruz diye sorcak olursanız, verecek doğru düzgün cevabım yok! Muhtemelen sabah erkenden pişince akşama kadar beklemeye can dayanmadığı için benim için çiçek dolması akşamı beklemeden öğleyin tez vakitte yenilen bir yemek.  Niye öğleden sonra uykusu derseniz de; çünkü hava çok sıcak, o vakitte evdeyseniz yapacak bir şey yok ve öğle uykusu da dünyanın en güzel şeylerinden birisi.

Neyse konuma dönüyorum; öğle uykusunu da uyuyup uyandınız mı? O zaman şimdi buz gibi bir karpuz ve yanında hellim vakti gelmiş demektir.

Yani ilk başta da dediğim gibi Kıbrıs’ta Yaz deli sıcak ama yine de seviyorum bu mevsimi. Ne yapabilirim ki! Sizin de hak vereceğiniz gibi sevmek için olduka geçerli sebeplerim var…

*

*

*

Kabak Çiçeği Dolması

Kabak çiçeği dolmasının içini hazırlarken aslında malzemelere sadık kalıp oranlarını damak tadınıza göre hazırlayabilirsiniz. Herkesin zaman içinde kendine göre geliştirdiği bir oran oluşuyor. Aşağıda göreceğiniz oran benim damak tadıma göre oluşturduğum. Ayrıca kimisi domates salçası ve hatta minik minik doğranmış hellim koymayı tercih ediyor ama ben bunları dolma harcına eklemiyorum. Yani demeye çalıştığım dolma harcı için kullanılan malzemeleri ne miktarda kullanacağınız size kalmış. Kalın tabanlı bir tencere kullanmanızı tavsiye ederim. Böylece en altta kalan dolmaların yanma riski olmayacaktır.

Malzemeler

(60 tane kabak çiçeği için)

İç malzeme

 • 420 gr. (yaklaşık olarak 2.5 su bardağı) Pirinç
 • 300 ml. (1+1/3 su bardağı) Zeytinyağı
 • 3 tane limonun suyu
 • 2 büyük domates (kabuğu soyulmuş ve incecik doğranmış)
 • 2 büyük soğan (kare kare incecik doğranmış)
 • 2 sap taze nane (yaklaşık 15-20 yaprak)
 • 1.5 yemek kaşığı kuru nane
 • ½ çay kaşığı karabiber
 • Tuz

Yapılışı

 • Çiçekleri yıkayıp temizleyin
 • Tüm iç malzemeyi iyice karıştırın
 • Küçük bir kaşık yardımıyla çiçekleri harçla doldurun. Doldururken çiçeğin iç kısmının üstüne taşmamaya çalışın. Çiçeğin uç kısımlarını üstüne katlayıp kapatın. Doldurduğunuz çiçekleri sap kısmı içte kalacak şekilde tencereye dizin
 • Pişerken dağılmamaları için dolmaların üzerine bir tabak koyun ve hatta tabağın üzerine de ağırlık yapması için su dolu bir bardak oturtun
 • Tencereye dolmaları henüz geçecek kadar su doldurun ve tencereyi orta-yüksek ateşe oturtup kaynama noktasına getirin
 • Kaynamaya başladıktan sonra ateşi orta-kısık seviyesine getirip suyunu çekene kadar yaklaşık 40 dakika pişirin
 • Piştikten sonra tencerede bir süre bekletip dinlendirin
 • Dolmaları servis tabağına aktarın.