K

Karadutlu Kek

Ben bu aralar ömrümü karaduta adadım. O dut ağaçlarının meyveleri toplanacak arkadaş başka yolu yok.

Demiştim ya bahçedeki dut ağaçları meyve vermeye başladı diye. Evde yetişen ürün en sağlıklısı, en lezzetlisi ve kıymetlisi düşüncesinde olduğumdan, son günlerde hayatımın merkezinde bu dutların toplanması ve bir şekilde kullanılması var.

Bu karadutlu kek de meyve toplama faaliyetimin son ürünü. Benim gibi meyveli kekleri sevenlerdenseniz bunu da çok seversiniz. Dut yoksa çilekle de deneyebilirsiniz. Kekin alt kısmı içindeki meyve ve limon kabuğu sayesinde oldukça hafif, kekin üzerindeki crumble kısmı ise içindeki tarçın sayesinde mis gibi.

Son zamanlarda yaşadıklarımız, zaten bir süreden beridir üzerinde düşündüğüm tüketim alışkanlıklarımızı daha çok sorgulamama sebep oldu sanırım. Şu modern hayat dediğimiz ve sürdürülebilirliği tartışmalı tüketim alışkanlıklarımız içerisinde eski zamanlara dönüşü hatırlatan her detay beni mutlu ediyor. Kendi ağacının meyvesini toplama şansına sahip olmak ve bir meyveyi ya da sebzeyi zamanında tüketmek de buna dahil.

Mutfağımda temiz olduğunu bildiğim meyveyle yapılan bir kek piştiğinde, bahçemde kendi sebzemi yetiştirdiğimde ya da ne bileyim bahçedeki ağacın meyvesiyle yaptığım bir reçel benim için daha anlamlı ve kıymetli. Hayatıma, eskiden daha küçük yaşadığımız günlerin hissi azıcık da olsa gelmiş gibi oluyor bu tarz detaylarla.

Bundan sonrasında becerebildiğim oranda daha organik, daha yerel, daha çevre dostu, daha yardımlaşmaya ve paylaşmaya önem vererek yaşamak istiyorum. Mevcut düzende, mevcut yerleşik alışkanlıklarla bir anda bir değişim kolay değil sanırım ama minik adımlarla da olsa başlamak istiyorum. Bu harala güreleyle ve bu koşuşturma içerisinde tüketerek mutlu olmaya çalışmak sağlıklı gelmiyor bana. Pek tabii ki herkesin yolu kendine. Kim nasıl mutluysa öyle yaşamaya devam edecek illa ki, ama ben kendi hayatımda bazı değişiklikler yapmak arzusundayım. Bakalım ne kadar muvaffak olacağım.

Bak bir dut toplamaktan mevzuyu nerelere getirdim. Ben bile şaştım ayol! Yaaa işte öyle dut topluyorum deyip geçmeyeceksin ardında koskoca bir felsefe var!

Herneyse, bu tarifi de buraya koyduğuma göre gideyim de karadut reçelimi kaynatmaya başlayım.

Arayı açmadan görüşmek üzere…

Karadutlu Kek Tarifi

Tarifte kullanılan bardak, yemek kaşığı ve çay kaşığı ölçüleri Amerikan ölçü sisteminde kullanılan cup, tablespoon ve teaspoon’un karşılığıdır.

Malzemeler

Kekin üzerindeki kırıntılar için (crumble)

 • 1 su bardağı +1 yemek kaşığı un (150 gr.) un
 • 3/4 su bardağı (150 gr.) şeker
 • 1/2 çay kaşığı toz tarçın
 • 8 yemek kaşığı (114 gr.) tereyağ (küp küp kesilmiş ve buzdolabında bekletilmiş)

Kek tabanı için

 • 2+1/3 su bardağı (330 gr.) un
 • 1.5 çay kaşığı kabartma tozu
 • 1/4 çay kaşığı soda
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 su bardağı + 2 yemek kaşığı (225 gr.) şeker
 • 1 limon kabuğu rendesi
 • 125 gr. tereyağ (oda sıcaklığında)
 • 3/4 su bardağı + 1 yemek kaşığı (200 gr. yoğurt) (çırpılmış)
 • 3 yumurta
 • 3/4 su bardağı + 1 yemek kaşığı (200 ml.) süt
 • 2 çay kaşığı vanilya özü
 • 250 gr. sapları temizlenmiş karadut
 • 2 yemek kaşığı un (dutları keke katmadan önce kullanmak için)

Yapılışı

Kekin üzerindeki crumble’ı hazırlamak için;

 1. Unu, şekeri ve tarçını karıştırın
 2. Buzdolabında bekletmekte olduğunuz tereyağı küplerini içine katın ve ekmek kırıntısı görünümü elde edene kadar tereyağı parmak uçlarınızla una yedirin
 3. Tekrardan kullanıncaya dek buzdolabında bekletin

Kekin tabanı için;

 1. Fırını 190 dereceye ısıtmaya başlayın
 2. 23 cm’lik kelepçeli yuvarlak bir kek kalıbını yağlayın
 3. Limon kabuğu rendesini ve şekeri parmak uçlarınızla birbirine yedirin. Şeker limonun yağının karışmasıyla nemli bir görünüm alana kadar devam edin. Daha sonra kullanmak üzere bir kenarda bekletin
 4. Unu, kabartma tozu, soda ve tuzu derince bir karıştırma kabına eleyin
 5. Başka bir kapta şekeri ve tereyağını iyice çırparak birbirine yedirin
 6. Vanilya özünü ve yumurtaları teker teker ekleyip çırpın
 7. Yoğurdu ve sütü de ekleyerek çırpmaya devam edin
 8. Ardından tüm sıvı malzemeleri unlu karışıma ekleyin ve tüm malzemeler birbirine karışıncaya kadar çırpmaya devam edin. (çok fazla çırpmamaya özen gösterin)
 9. 2 çorba kaşığı unu dutların üzerine serpip, tüm dutların unla kaplanması için dutların içinde olduğu kabı iki kenarından sallayın
 10. Una bulanmış dutları kek karışımına katın ve bir kaşık yardımıyla iki üç kez nazikçe karıştırarak hamura karışmalarını sağlayın
 11. Hazırladığınız bu hamuru kek kalıbına döküp üzerini düzleyin
 12. Buzdolabında bekletmekte olduğunuz crumble’ı hamurun üzerine eşit şekilde serpin
 13. Keki fırına verin ve fırın sıcaklığını 175 dereceye düşürün
 14. Yaklaşık 75 dakika pişirin (kekin içine batırdığınız bıçak kuru çıkana kadar)
 15. Pişen keki fırından alıp soğutma telinin üzerinde oda sıcaklığına gelinceye kadar dinlendirin. Ardından kalıptan çıkararak servis tabağına alın.
KategorilerMeyveli tarifler