Bir yere tatile gittiğimde dönüşümde içimde not ettiklerimi mutlaka blogta yazmalıyım heyecanı oluyor! Ama sonra o heyecan geldiği gibi aynı hızla kayboluyor! Bugün yazarım, yarın yazarım diye diye kendimi “aman ya paylaşmasam da olur! Çok da mühim değil zaten!” noktasında buluyorum bir şekilde. Tembelliğin tatlı kollarına bırakıveriyorum kendimi! Ama bu sefer yılmadım ve oturdum Barselona’ya dair sevdiğim adresleri ve notlarımı yazdım.

Öyleyse, bir maniniz yoksa buyurunuz efendim;

Barselona’da nereye gidilir diye araştırınca karşınıza ilk çıkan öneri genelde La Rambla oluyor.

41Barselona’nın meşhur caddesi. Güzel tabii La Rambla! Gidip bir görmek lazım. Ama tamam işte bir turladınız orada yeter! La Boqueria adı verilen meşhur pazarı da gezdiniz. Çok da vakit ayırmaya lüzum yok bence. Hep turist şekerim oralar!

Siz bence La Rambla’nın arka sokaklarına dalın, El Raval bölgesinde benim vakit ayırıp da gezme fırsatı bulamadığım, varolduğu söylenen vintage ürünler satan dükkanları bulup göz atın, El Barri Gotic bölgesinde yürüyün, Sant Antoni’yi keşfe çıkın, dondurmanızı alıp Barceloneta’da turlayın, ara sokaklarda kaybolun, balkonlara bakın, “adamlarda estetik duygusu var be!” deyin- şehir bunu dedirtiyor çünkü biliyorum! ister istemez bizde niye böyle olmuyor diye birazcık hayıflanmak da işin bonusu! Neyse artık! O duyguya alıştık zaten!

Barselona

Barselona’da, Gaudi eserlerini ziyaret etmek yapacaklarınız listesinde mutlaka olmalı. Ama önceden internet üzerinden Park Güell olsun, La Sagrada Familia olsun biletlerinizi alın. Gidip de kapıdan bakıp dönmek zorunda kalmayın, durduk yere de tatlı canınızı sıkmayın e mi? – nereden mi biliyorum! Neyse bence bu konuyu hiç açmayalım!

Barselona

Barselona mutfağı çok başarılı. Denenecek çok güzel restoranlar, tapas barlar var ama dikkatli olmak şart. Turistik bir şehir olduğu için güzel gibi görünen ama oldukça saçmasapan bir deneyim sunacak mekan da bol. Sadece bir gecemizde ne yapacağımıza karar vermeden otelden çıkıp gözümüze kestirdiğimiz bir yere oturalım dedik, konserve sardalyamızı yedik kalktık! Yani demem o ki, dersinizi çalışın, notlarınızı alın öyle gidin!

Barselona

Ben Sant Antoni bölgesinde Hotel Market’de kaldım. Bence güzeldi, yeri de pekçok noktaya yürüme rahatlığı sağlıyordu ancak bir not- içe bakan odaları güneş görmüyor burada kalmaya niyetlenecek olursanız dışarıya bakan oda notunu düşmek gerekiyor. Sonra gündüzümüz gecemize karıştı filan demeyin!

Otelin gayet başarılı bir restoranı var. Aklınıza kocaman bir otel restoranı gelmesin. Hoş ve vakit geçirmesi keyifli bir yer. Yemekten önce birer kadeh vermut denemenizi tavsiye ederim. Vermuta özel bir sunumları var. Sangria da oldukça başarılıydı. Gerçi Sangria’yı nerede içseniz güzel! Burası öğle ve akşam servisi yapıyor. Gitmeden saatlerini kontrol etmenizde fayda var.

Market Hotel & Restaurant
Passatge St Antoni Abad, 10 (Cantonada Comte Borrell)
08015
www.grupandilana.com

Kahvaltı için iki mekan denedim. Biri Sant Antoni’de Federal Cafe diğeri ise El Raval’deki Caravelle. Aslında her iki mekan da günün her saati gidilebilecek yerler. Ben kahvaltıya gittim ama siz dilerseniz bir içkiye gidin. Hem yediklerim, hem sunumları, hem de dekorasyonlar gayet başarılıydı. İkisini de çok sevdim! İkisi de hipster dostu!

Federal Cafe
C/Parlament, 39
08015
Sant Antoni
www.federalcafe.es

Caravelle
Carrer del Pintor Fortuny 31
El Raval
www.caravelle.es

El Born çok güzel bir bölge. Buradaki bir mekan ise favorim oldu! Bodega La Puntual. Tapasları gayet lezzetli görünse de ben burada şarküteri ve peynir tabağı denedim. Yanında da ev yapımı şampanya (xampanyet). Başarılı bir şarküteri barı var. İçecek menüleri ise oldukça geniş  – Ay! Yazdıkça canım çekti yeniden!

Bodega La Puntual
Montcada, 22
08003 El Born
www.bodegalapuntual.com

Çıkışta da benim gibi “maşallah iştahlı!” şeklinde tabir edilenlerdenseniz Vioko’dan dondurma patlatın. Menekşe renk olan tamam mı?

Vioko
Passeig Joan de Borbó 55-56
www.vioko.es

Barselona demek Tapas demek! Benim tapas için tavsiyem Ciudad Condal ve Catalana Cerveseria. İkisi de aynı zincire ait restoranlar. Ciudad Condal, Plaça de Catalunya’ya yürüme mesafesinde. Bu arada, tavsiye dediysem şiddetle tavsiye diye düzeltmiş olayım. İkisi de, Barselonalıların da tercih ettiği mekanlar. Girişte sıra beklemeniz gerekecek. Ama beklediğinize değiyor. Kim bekleyecek şimdi deyip de caymayın! Tapaslar harika diyorum! Gitmişken benim için de bir kadeh Clara için bari!

Ciudad Condal
Rambla De Catalunya,18
08007

Catalana Cerveseria
Mallorca 236

Bir de pek tabii ki Barselona’da paella yemeli. Pekçok tavsiye edilesi mekan vardır eminim ki. Benim tavsiyem Can Majó. Barceloneta plajına bakan bir restoran burası. Deniz ürünlü paella ve yanında da bölgeye özgü bir şarap olan cava sipariş ediyorsunuz ve “ne iyi ettik de Barselona’ya geldik” diyorsunuz! Anlaştık mı?

Can Majó
Carrer de l’Almirall Aixada
23 Barceloneta
www.canmajo.es

Plaça Reial benim en sevdiğim yerlerden birisi oldu Barselona’da. Çok güzel bir meydandı. Zaten Barselona’da yapılması gerekenler arasında mutlaka karşınıza çıkıyor ama ben de hatırlatmış olayım. Gidin birşeyler içip soluklanın ve bu güzel meydanın keyfini çıkarın. Nerede oturalım derseniz? Ocana’yı öneririm.

Ocana
Plaça Reial 13
08002
www.ocana.cat

Ben araya bir de flamenko gösterisi izlemeyi sıkıştırdım. Şart mı derseniz, değil! Ama seviyorsanız da keyifli olabilir. Flamenko gösterisi izleyebileceğiniz pekçok mekan var. Ben Palau Dalmases isimli bir mekanda izledim. Gösteri fiyatı 20 euro (bir içki dahil)

Palau Dalmases
Carrer Montcada, 20
08003
El Born
www.palaudalmases.com

Uçağımın olduğu son günde otelden çok uzaklaşmadan birkaç saatimi geçirmeye çalışırken Lonely Planet önerisiyle gittiğim Moritz ise bir başka tavsiye. Kendi birasını üreten, içinde ilginç ve güzel ürünler bulabileceğiniz bir dükkan bulunan, dekorasyonu ise pek hoş olan Moritz’de bir bira içilir diyorum ve Barselona notlarıma burada son vererek huzurlarınızdan ayrılıyorum.

Adios dostlar!

Fabrica Moritz
Ronda de Sant Antoni 39 – 43
08011
www.moritz.cat

Barselona

Barselona

Barselona

Barselona

Barselona

Barselona

Barselona

KategorilerGenel