“Çikolata daha çok çikolata” diyenler toplanın hemen, tam size göre bir tarif var elimde. Çikolatalı bademli brownie.

Bu tarifin sonunda içi yumuşak ve nemli, dış kabuğu ise hafif çıtır bir brownie elde edeceksiniz. Ve tekrar söylemeye gerek var mı bilmem, bol çikolatalı bir brownieniz olacak. Ancak tam da bu noktada kullanacağınız çikolatanın tarifte çok büyük etkisinin olacağını söylemek isterim. Bu nedenle sade olarak yediğiniz zaman  da tadını beğendiğiniz bir çikolata kullanmanızı tavsiye ederim.

Brownie yaparken bence dikkat edilmesi gereken en önemli nokta pişirme süresi olmalı. Çünkü bir brownieyi bir iki dakika fazla pişirdiğiniz anda güzelim brownienin yoğunluğu, kıvamı gidecek yerine kupkuru bir brownie kalacaktır. Bu riski gözönünde bulundurarak öngörülen pişirme süresinden birkaç dakika önce, pişmekte olan brownienin tam ortasına bir kürdan batırarak kıvamını test etmelisiniz. Normal bir kekten farklı olarak brownienin tam ortasına sapladığınız kürdanın tamamen temiz çıkmasını beklemeyin, kürdan üzerinde bir miktar nemli hamur kırıntıları olmalıdır. Kürdan tertemiz çıkarsa brownieyi fazla pişirdiniz demektir.

Normal bir çikolatalı keke kıyasla daha az miktarda un kullanılması ve kabartma tozu kullanılmaması dışında bir brownienin kesin bir tarifi olduğunu söylemek güç. Çikolata yerine kakao kullanarak brownie yapan da var, sadece çikolataya yer veren de, ikisini birlikte kullanan da. Brownieye fındık, ceviz ya da benim yaptığım gibi badem ekleyen de var, bunlara hiç yer vermeyen de. Yani brownienin değişmez bir tarifi yok. Hayal gücünüzün el verdiğince brownienizi şekillendirebilirsiniz. Ben de incelediğim bazı brownie tariflerinden sonra kendi zevkime göre bir tarif oluşturmaya karar verdim. Bir çikolatasever olarak tarife çikolata eklemeye karar verdim. Tarifte ceviz kullanmayı düşünmedim. Aklımda fındık vardı ancak evde bir arkadaşımın kendi bahçesinden topladığı bir poşet dolusu badem olunca, fındık fikrinden vazgeçip tarifi bademle denedim.

Haftasonu gittiğimiz portakal bahçelerinden topladığımız ve mutfakta öylece durmakta olan bol miktardaki portakalı görünce aklıma tarife portakal kabuğu rendesi eklemek geldi. Portakal reçeli-nutella ikilisine bayıldığım için bu portakal kabuğunun tarifte hoş duracağını düşündüm. Düşündüğüm gibi de oldu. portakal aroması, çikolatanın yoğunluğu içinde ferahlatıcı bir tat oldu. İkinci denemeden sonra da ortaya bu brownie çıkmış oldu.

Brownieler pişirme şekillerine göre genelde kıvamlı ya da kekimsi olarak sınıflandırılıyorlar. Bu tarif biraz ikisi arasında duruyor. Çok ıslak değil ama kuru hiç değil. Ve tarifi deneyeceklere son bir hatırlatma, Brownie denen bu zat-ı şahaneler bekledikçe lezzetleniyor. Pişmekte olan brownienin kokusu evi kaplamış ve sizin iştahınızı iyice açılmış bir haldeyken sabırlı davranabilirseniz oda sıcaklığına gelmiş brownienin üzerini kapatıp buzdolabında bir gün bekletin tadı daha da güzel olacaktır.

Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun….

BROWNIE

Tarifte kullanılan bardak, yemek kaşığı ve çay kaşığı ölçüleri Amerikan ölçü sisteminde kullanılan cup, tablespoon ve teaspoon’un karşılığıdır.

Malzemeler

 • 120 gr. tereyağ
 • 1 çay kaşığı vanilya
 • 1 su bardağı, 200 gr. şeker
 • 3 yumurta
 • 3/4 su bardağı, 105 gr un
 • 1/2 su bardağı, 55 gr. kakao
 • 1 su bardağı, 100 gr. öğütülmüş badem
 • 180 gr. parçalanmış bitter çikolata
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • 1 portakalın kabuğu (rendelenmiş)- (isteğe bağlı)

Yapılışı

 • Fırını 180 dereceye ayarlayın
 • 18*24 cm’lik bir tepsinin içine kenarlardan taşacak şekilde yağlı kağıt serin*
 • Çikolata parçalarını ve tereyağını birlikte benmari usulü eritin ve bir kenarda bekletin
 • Ayrı bir karıştırma kabının içinde üç yumurtayı, vanilya özünü iyice çırpın ve içine şekeri ekleyin
 • Şeker ve yumurta iyice karıştıktan sonra , unu, kakaoyu, tuzu ve portakal kabuğu rendesini ekleyip çırpın
 • Çikolata ve tereyağ karışımını da ekleyip karıştırdıktan sonra hamuru kaba dökün ve 25-30 dakika pişirin
 • Piştikten sonra brownieyi bir tel üzerine alıp soğutun ve kare kare kesip servis edin

* ben yağlı kağıtı tepsiye sermeden önce elimle iyice buruşturup kağıttan bir top haline getirip suyun altında ıslatıyorum. Sonra da tezgahın üzerinde açıp bir parça tereyağla yağlayıp tepsiye öylece seriyorum. Böylece kağıt, tepsinin köşelerine de kolaylıkla serilebiliyor.  Hamuru tepsiye aktarırken de daha rahat oluyor.

KategorilerGenel
 1. merve says:

  ben çikolata daha da çok çikolata diyenlerdenim 🙂 bu tarife bayıldım tabi ki 🙂

Comments are closed.